Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga na kleszcze

W ostatnim czasie w lasach, parkach i na łąkach odnotowuje się zwiększoną liczebność kleszczy. Mają na to wpływ m.in. ciepłe zimy. Czym w zasadzie są kleszcze i dlaczego należy na nie uważać?

Kleszcze to pajęczaki, które bytują na liściach drzewach, rożnego rodzaju zarośli i źdźbłach traw. Są bardzo niebezpieczne, głównie przez to, że poprzez ukąszenie przenoszą wiele chorób m.in. boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę i babeszjozę.
Często objawy zakażeń są podobne do stanów grypowych, objawiają się ogólnym osłabieniem czy bólami stawów.

Pamiętajmy o tym, że:

  • wybierając się na leśne wędrówki należy wyposażyć się w odpowiedni strój (możliwie szczelnie ochraniający nasze ciało)
  • po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało
  • w przypadku, gdy zauważymy wbitego kleszcza nie wolno go niczym smarować - kleszcz posmarowany jakąś substancją np. tłuszczem, dusi się  i wymiotuje wprost do naszego krwioobiegu
  • w celu usunięcia kleszcza najlepiej użyć pęsety. Stanowczym ruchem chwytając za głowę tuż przy skórze usunąć kleszcza. Jeśli nie jesteśmy pewni czy usunęliśmy go w całości należy zgłosić się do lekarza
  • miejsce ukąszenia należy obserwować przez co najmniej miesiąc, bowiem do tego czasu może pojawić się tzw. rumień wędrujący, charakterystyczny dla objawów boreliozy.

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez Lasy Państwowe infografikami.