Lista aktualności Lista aktualności

O dokarmianiu zwierząt...

Na terenie leśnictwa Chrostowa odbyły się zajęcia edukacyjne, na które, pomimo mroźnej pogody, chętnie przybyła młodzież z kółka ekologicznego z Zespołu Szkół nr 3 w Bochni.

Głównym tematem zajęć była potrzeba dokarmiania zwierzyny zimą. W trakcie dyskusji przygotowano niezbędne składniki karmy, która następnie została wywieszona na drzewach oraz umieszczona w pobliskich paśnikach.

Dzieci dowiedziały się, że ze względu na trudne warunki zimą, dokarmianie zwierząt w tym okresie jest bardzo ważne zarówno z perspektywy humanitarnej, jak i gospodarczej. Dostarczanie przez nas pokarmu zwierzętom jest dużą szansą na przeżycie, głownie osłabionych przez obfite śniegi oraz mrozy. W przypadków ptaków większość z nich jest owadożerna, a w okresie zimowym ciężko o taki pokarm. Dokarmianie powinno zacząć się już późną jesienią, tak aby zwierzęta przyzwyczaiły się do miejsca, w którym znajduje się pokarm. Ptaki najlepiej dokarmiać nasionami roślin wysokoenergetycznych. Sikorki oraz kowaliki preferują nasiona oleiste: słonecznik, rzepak, pestki  dyni, rzepik, len, a także w bardzo mroźne dni świeżą słoninę. Wróble preferują nasiona słonecznika, lnu, rzepaku, ale także proso, owies, czy rozdrobnioną kukurydzę. Jeśli są do dyspozycji świeże owoce, również możemy je wywiesić. Istotne jest, żeby nie dokarmiać ptaków ani wiosną ani latem, ponieważ zostaje stłumiony ich instynkt, przez co stają się niesamodzielne. Już wiosną pokazuje się naturalny pokarm ptaków w postaci owadów, bądź zbóż. Zwierzętom większym takim jak: zające, sarny, jelenie czy dziki do paśnika wykładamy karmę treściwą (ziarna zbóż, kukurydzę), suchą (siano), soczystą (sianokiszonkę) oraz  warzywa (marchewkę, buraki, jabłka, itp.). Ważnym elementem w trakcie zimy jest dostarczenie zwierzętom składników mineralnych (zwłaszcza soli) w postaci wystawianych lizawek. Dodatkowo, w celu ochrony upraw i młodników przed zgryzaniem, leśnicy każdej zimy wykładają tzw. drzewa zgryzowe dla jeleniowatych. Do tych celów używa się głownie kory osiki i wierzby. Dzięki takim zabiegom chroni się las przed szkodami od zwierzyny.

Ciekawych informacji na temat łowiectwa i dokarmiania zwierząt dostarczył Jan Jeliński - myśliwy z Koła Łowieckiego „Łoś”. Z zaangażowaniem odpowiadał na każde zadane pytanie.

Ostatnim punktem dnia było ognisko przygotowane w pobliżu domku myśliwskiego. Tam dzieci mogły odpocząć, ogrzać się oraz posilić…