Lista aktualności Lista aktualności

Co dalej z dębem szypułkowym

Zamieranie dębów jest obserwowane na terenie Europy od ponad 200 lat. Jest to choroba porażająca głównie dęby szypułkowe, rzadziej dęby bezszypułkowe. Chorobie mogą ulegać drzewa w każdym wieku, jednak w szczególności starsze i silnie okazy. Z związku z nasileniem zamierania dębów także w Polsce prowadzone są różne formy badań nad tym gatunkiem.

W Nadleśnictwie Brzesko w latach 1996 - 2000 zostały założone trzy powierzchnie doświadczalne - dwie na terenie leśnictwa Chrostowa i jedna na terenie leśnictwa Jodłówka.

19 lutego 2019 r. jedną z powierzchni odwiedził dr inż. Jacek Banach z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Przy jego udziale zostały wyznaczone drzewa do usunięcia w celu utrzymania odpowiedniego zwarcia koron. Dzięki temu zabiegowi osobniki pochodzące z terenów Polski oraz Francji, będą miały odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. Przy okazji zostanie również pobrany materiał z drzew do analiz.
Celem projektu jest określenie odporności na szereg czynników abiotycznych i biotycznych tego gatunku w zależności od populacji oraz predyspozycji adaptacyjnych różnych pochodzeń.

Co ciekawe, wewnątrzpopulacyjne zróżnicowanie gatunków iglastych jest bardziej zaawansowane w badaniach niż w przypadku gatunków liściastych, dlatego projekt ten, na pewno przyczyni się nie tylko do zwiększenia wiedzy o dębach, ale także ogólnej wiedzy o drzewach.